• DSC07362.jpg
  • DSC07355.jpg
  • DSC07366.jpg
  • DSC07376.jpg
  • DSC07358.jpg
  • DSC07368.jpg
  • DSC07370.jpg
  • DSC07360.jpg
  • DSC07372.jpg
Katalog komputerowy

Kalendarz wydarzeń
listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Imieniny: Edyta, Edmund, Anatol

"Nauka w codzienności - ciekawostki świata natury"

9 maja 2016 r. naszą bibliotekę odwiedził Pan Michał Zawadka. Pisarz, aktor, artysta estradowy i telewizyjny, animator publiczności, lektor i konferansjer, a także kaskader filmowy, któremu nieobce są sztuki walki. Autor książek „Zarządzanie marzeniami. Poezja motywacyjna dla dzieci”, „Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem” oraz „Mądrość z natury”. Bajki o miłości, szacunku, przyjaźni, tolerancji i cudach natury”, które zawierają ciepłe, rymowane wiersze z ważnym przesłaniem i bez trudu trafiają do wyobraźni dzieci. Michał Zawadka zaprosił uczniów trzecich klas do udziału w interaktywnych warsztatach literackich pn. „Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury”. Stylową czytelnię biblioteki nasz gość błyskawicznie zmienił w pracownię naukową, by po chwili wywołać gwałtowną burzę mózgów.

 

Zaczęło się od pytań o różne przedmioty, którymi się otaczamy i używamy w codziennym życiu. Jak powstały, kto je stworzył, w jaki sposób. Okazało się, że wiele odkryć i wynalazków powstało w wyniku obserwacji natury. Na przykład dzięki krabom mamy nożyczki, termity pomogły nam skonstruować wentylację, nietoperze – sonar, pająki – telefon, kałamarnica – silnik odrzutowca, a obserwacja czynności ludzkiej ręki umożliwiła zbudowanie koparki. Młodzi naukowcy, jakimi stali się uczestnicy spotkania, ze zdumieniem odkrywali świat wynalazków. Chętnie więc uczestniczyli w prostych eksperymentach, sprawdzając np. jak drgania przenoszą dźwięk, rozmawiali przez telefon wykonany ze sznurka i plastikowych kubeczków, a na zakończenie każdy „zbudował rakietę kosmiczną”. Papierowe rakiety udało się odpalić za pomocą uwolnionego z baloników powietrza i gromkiego okrzyku „wyobraźnia”. Podczas spotkania Michał Zawadka często podkreślał rolę wyobraźni, która sprawia, że człowiek może zmieniać świat . Za pomocą prostego przykładu udowodnił też, że wyobraźnię mamy dzięki wiedzy, dlatego powinniśmy czytać książki. Radził dzieciom nigdy nie poddawać się niepowodzeniom, np. w szkole, ponieważ błąd nie jest porażką. Należy, tak jak wynalazcy, działać, szukać nowych rozwiązań, mieć cierpliwość, pasję i wiarę w osiągnięcie celu. Uczniowie byli zachwyceni warsztatami i opuszczali bibliotekę z nadzieją na ponowne spotkanie z pisarzem.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Fotorelacja wkrótce na naszym facebooku.

 

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

Dyskusyjny Klub Książki Wschowa

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

licznik odwiedzin

Biblioteka Publiczna we Wschowie ul. Plac Farny 3