Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki

Zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki”. Projekcja odbędzie się w środę, 22 maja 2019 r., godz. 17:00.

Film jest produkcją “Gazety Lubuskiej” wyreżyserowaną przez Rafała Brylla, poświęconą zrywowi zielonogórzan w obronie Domu Katolickiego. Jest to wciąż nieznany epizod historii najnowszej regionu i naszego kraju. Jak zgodnie przyznają historycy, obrona Domu Katolickiego w Zielonej Górze to niedoceniany zryw antykomunistyczny, a powinien być wymieniany jednym tchem obok Świdnika, Nowej Huty, Torunia… O tym, co zdarzyło się 30 maja 1960 roku, opowiadają w filmie uczestnicy zajść na ulicach Zielonej Góry, którzy kilkadziesiąt lat milczeli, którzy z chuliganów stali się bohaterami. 30 maja 1960 roku w Zielonej Górze mieszkańcy starli się z milicją i oddziałami ZOMO w obronie Domu Katolickiego, który miał być przeznaczony przez komunistyczne władze na inne cele. Według szacunków w tym proteście mogło wziąć udział nawet pięć tysięcy zielonogórzan.

Film zdobył wyróżnienie na 9. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci – Gdynia 2017 oraz główną nagrodę Szóstego Zamojskiego Festiwalu Filmowego “Spotkania z historią” w 2018 r.