Spotkanie autorskie – Zofia Mąkosa

Zapraszamy na spotkanie autorskie – Zofia Mąkosa i jej niezwykła trylogia “Wendyjska winnica”!
Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy zgłaszać chęć udziału w spotkaniu pod nr. tel 655402133 lub osobiście w Bibliotece. Będzie możliwość zakupu książek autorki!

Zofia Mąkosa urodziła się w 1957 roku w Kargowej, później mieszkała w Chwalimiu – wsi, która jest miejscem akcji powieści. Przez lata uczyła historii
i wiedzy o społeczeństwie, ale największą pasją zawsze było czytanie książek, z czasem również ich pisanie. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Jej debiutancka powieść „Cierpkie grona” (pierwszy tom trylogii), wydana w 2017 roku przez Wydawnictwo Książnica, została nominowana do Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Autorka jest także laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017, nagrody przyznawanej twórcom związanym z województwem lubuskim, oraz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2019 za „Winne miasto”, drugi tom trylogii „Wendyjska winnica”. Trzeci tom, „Dolina nadziei”, ukazał się w 2020 roku. Z racji miejsca zamieszkania i zainteresowań mówi o sobie, że jest kobietą pogranicza. Na historię patrzy jak na źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości. W ostatnich latach widać coraz większe zainteresowanie mieszkańców zachodniej Polski przedwojenną historią miejsc, w których przyszło po wojnie osiedlić się i żyć wojennemu pokoleniu Polaków. Temat przez wiele lat socjalizmu i „braterskiej” koegzystencji na Odrze i Nysie przemilczany, teraz odżywa i budzi ciekawość. Leży on również w kręgu zainteresowań Zofii Mąkosy, czemu dała wyraz pisząc tę interesującą trylogię.