Ferie 2023

Drugi tydzień ferii rozpoczął się od zajęć ph. „Koty, psy i inne zwierzaki”. Na rozgrzewkę dzieci wysłuchały książki pt. „Ile mamy nóg?” . W trakcie czytania uczestnicy mieli za zadanie policzyć nogi wszystkich gości, którzy przybyli na podwieczorek do bohatera tej historii. Żeby ułatwić sobie to zadanie, rysowali wymienione w tekście zwierzęta na tablicy. Liczenie poszło świetnie, wynik wyszedł bezbłędny! Następne zadanie polegało na wylosowaniu dwóch nazw zwierząt i połączenia ich w jedno na ilustracji. Powstały m.in. ryba z głową ptaka, kot o tułowiu w paski jak u zebry, czy lew ze skrzydłami motyla. Dzieci z dumą prezentowały swoje prace, było przy tym dużo śmiechu. Na koniec przyszedł czas na tematyczne łamigłówki, krzyżówki oraz gry.

W kolejnym dniu ferii uczestnicy poznawali zaskakujące ludzkie ciało. Najpierw z zainteresowaniem przeglądali dostępne w bibliotece książki o tej tematyce, dzięki którym mogli zobaczyć, jak wygląda człowiek w środku, przyglądali się szczegółom szkieletu, mięśni czy narządów, poznawali różne ciekawostki i fakty. Następnie cała grupa zasiadła do stołów i każdy stworzył model układu oddechowego, wykorzystując do tego słomki, woreczki i kolorowe kartki papieru. Ostatnie zadanie polegało na ułożeniu gigantycznych puzzli.

Ostatniego dnia bibliotecznych ferii dzieci wysłuchały historii o zabawnych przygodach Wesołego Ryjka. Bohater opowiadania poszukiwał zimy razem z tatą. Ponieważ i u nas próżno wypatrywać śniegu, urządziliśmy bitwę na gazetowe śnieżki. Następnie każdy z uczestników dostał kartkę i mógł puścić wodze fantazji, tworząc zimowy krajobraz. Na koniec wszyscy rozruszali główki, rozwiązując tematyczne łamigłówki.