Warsztaty czerpania papieru

W sobotę, 12 czerwca 2021 roku, w Bibliotece Publicznej we Wschowie od rana było gwarno i wesoło. Odbyły się trzy warsztaty, przeprowadzone przez firmę ModraSova. Na pierwszych zajęciach uczestnicy przenieśli się do średniowiecza. Animatorzy w efektownych przebraniach mnichów opowiedzieli uczestnikom, skąd wziął się papier i w jaki sposób był wytwarzany. Następnie każdy, tradycyjną metodą, samodzielnie stworzył własną kartkę papieru. Czerpanie pojedynczych kartek i odciskanie ich z nadmiaru wody przy pomocy specjalnej prasy okazało się bardzo angażującym zajęciem. Dzieci  miały także okazję sprawdzić, jak pisało się gęsim piórem (okazało się, że to wcale nie takie łatwe!), barwiły papier techniką japońską i odciskały pieczęć lakową na zakładce do książki.

Warsztaty były częścią zadania pn. „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”, dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”
ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.