Pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik

W dniach 18.06-19.06.2021 r. do Biblioteki Publicznej we Wschowie zawitało Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Dzieci, młodzież oraz dorośli mieli okazję uczestniczyć w przygotowanych przez inspiratorów pokazach naukowych. Nie zabrakło dobrej zabawy, ciekawych doświadczeń i zaskakujących wyzwań czekających na publiczność.

Podczas pierwszego pokazu animatorzy zastawiali pułapki na umysły widzów i przyłapywali je na wielu sztuczkach. Królowały tutaj różnego rodzaju sugestie i iluzje optyczne – wszystko po to, by pokazać uczestnikom, że otaczający nas świat nie zawsze jest taki, jakim go postrzegamy.

Drugi z pokazów dotyczył muzyki – widzowie dowiedzieli się, czym są dźwięki i dlaczego je słyszymy, rozmawiali o powiązanych z nimi zmysłach
i poznawali różne instrumenty. Na finał wszyscy utworzyli  orkiestrę i wspólnie odegrali melodię za pomocą Bum Bum Rurek.

W przerwach działało mobilne stanowisko z wieloma eksperymentami „Kopernik na kółkach”. Każdy chętny mógł podejść i spróbować swoich sił. Dzieci tworzyły balonowe gitary, próbowały w parach wyswobodzić się z szelek czy sprowadzały na dno nurka zamkniętego w butelce. Dorośli również zaangażowali się w zabawę – inspiratorzy przygotowali takie zadania, nad którymi trzeba było trochę pogłówkować, m.in wycięcie kartki papieru
w określony sposób czy zawiązanie liny w supeł, trzymając jej  końce cały czas w obu rękach. Nie było to wcale łatwe!

Pomimo gorąca i upałów, które nam towarzyszyły w ciągu tych dwóch dni, zdecydowanie był to ciekawie spędzony czas, który pozwolił uczestnikom przekonać się, że nauka to fascynującą przygoda.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.