Zajęcia „Co skrywa wszechświat?”

1 lipca 2021 r. w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyły się zajęcia dla dzieci ph. „Co skrywa wszechświat?”, przygotowane w ramach projektu „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Po przedstawieniu się uczestników, zastanawialiśmy się, co może być potrzebne podczas wyprawy w kosmos. Dzieci rysowały niezbędne rzeczy na tablicy, a reszta grupy starała się odgadnąć, co to mogło być. Następnie wszyscy wysłuchali fragmentów książki Ewy Nowak „Apollo 11.
O pierwszej podróży na Księżyc.” Odtworzyliśmy także dźwięki z kosmosu udostępnione przez NASA. W kolejnych zadaniach grupa utrwalała wiedzę
o kolejności planet w naszym układzie słonecznym, a później wykonywała prace plastyczne. Z folii aluminiowej i kartki papieru powstały piękne księżyce. Nie zabrakło także książek opisujących fascynujący świat kosmosu. Wszyscy z zapałem zabrali się za przeglądanie kolorowych ilustracji oraz wyszukiwanie ciekawostek o wszechświecie. Na koniec trzeba było wykazać się zręcznością. Uczestnicy podzieleni na dwie drużyny wykonywali misję ratowania słońca. Zadaniem dzieci było takie poruszanie chustą animacyjną, by przez jej otwór wpadły wszystkie kulki oprócz żółtej. Zabawa była wyśmienita! Po spotkaniu przygotowana została wystawa „Ciekawe książki o… kosmosie”, prezentująca część bibliotecznych zbiorów o tej tematyce. Wystawę można oglądać w Czytelni do 14 lipca. Zapraszamy!