Przedświątecznie w Bibliotece

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w czytelni Biblioteki Publicznej we Wschowie stanęła olbrzymia choinka, przyozdobiona przez dzieci. Tradycyjnie już rozpoczęliśmy grudzień od wspólnego kolędowania z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia we Wschowie i tworzenia ozdób choinkowych razem z mieszkańcami naszego miasta. To jednak nie jedyny akcent, wprowadzający świąteczny nastrój w naszych murach, bowiem zorganizowaliśmy także konkurs na stroik bożonarodzeniowy i teraz te przepiękne rękodzieła, wykonane przez uczestników, zdobią również nasz hol.

Zapach świerku, pomarańczy i goździków unosi się już od progu. W oświetlonej gablocie dumnie prezentują się okazałe kompozycje z gałązek, udekorowane aniołami z masy solnej, bombkami, gwiazdami z papieru i świecami. 13 grudnia miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu. Nagrody przyznaliśmy w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas IV-VI zwyciężyli Miłosz Mały z kl. V Szkoły Podstawowej nr 1, Wiktoria Czechowska z kl. V Szkoły Podstawowej w Konradowie oraz Liwia Kusyk z kl. IV Szkoły Podstawowej w Lginiu. W drugiej kategorii, obejmującej uczniów klas VII, VIII i gimnazjum, najładniejsze prace wykonali Miłosz Firlej z kl. VII Szkoły Podstawowej w Lginiu,  Miłosz Apolinarski z kl. VII Szkoły Podstawowej w Konradowie oraz Maria Przylepa z kl. III gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 3. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Postanowiliśmy także zapewnić trochę rozrywki uczniom klas V i VI szkół podstawowych i przygotowaliśmy dla nich „Mikołajkowy Escape Room”. Cztery grupy uczestników zostały zamknięte w czytelni Oddziału dla Dzieci i aby się wydostać musiały rozwiązać szereg świątecznych zagadek. Odszukiwanie zaznaczonych liter w książkach, układanie haseł ukrytych wśród bombek czy uzupełnianie słów kolędy to tylko niektóre z nich. Wszystkim drużynom udało się rozwiązać zadania w określonym czasie, zasłużyli więc na słodkie podarki od św. Mikołaja.

Bożonarodzeniowa tematyka panowała tez podczas grudniowych „Hec w Bibliotece”. Dzieci słuchały świątecznego opowiadania o sympatycznej rodzinie misiów, która nie mogła doczekać się św. Mikołaja, opowiadały, co chciałyby znaleźć pod choinką oraz wykonywały kolorowe pompony z włóczki. Na zajęciach z angielskiego, prowadzonych przez Dagmarę Juśkiewicz, dzieci uczyły się angielskich nazw związanych z tym okresem.

19 grudnia miał miejsce natomiast konkurs recytatorski „Rodzinne opowieści”. Należało przygotować recytację fragmentu dowolnej powieści, ukazującego pozytywne relacje rodzinne oraz ciepło domowego ogniska, z którymi tak bardzo kojarzone jest Boże Narodzenie. Uczestniczki wybrały powieści Małgorzaty Musierowicz, Marii Ziółkowskiej i Pawła Beręsewicza. Jury pierwsze miejsce przyznało Hannie Aplas, uczennicy kl. VII Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie. Drugą nagrodę zdobyła Alicja Szabat z kl. VIII Szkoły Podstawowej  w Siedlnicy, a trzecie miejsce zajęła Amelia Biskup z kl. VIII Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie. Zwyciężczynie otrzymały pendrivy, a pozostałe uczestniczki – Karolina Kubiak oraz Amelia Bruchal z kl. VII Szkoły Podstawowej w Siedlnicy, nagrody pocieszenia w postaci książek.

W świątecznym klimacie odbyły się również spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki.

Serdecznie dziękujemy za piękne upominki i moc życzeń, otrzymanych od wschowskich instytucji, szkół, przedszkoli i czytelników. Miłym dopełnieniem były odwiedziny najmłodszych, którzy zaśpiewali kolędy i świąteczne piosenki przy bibliotecznej choince.