„Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie otrzymała dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu “Partnerstwo dla książki” w wysokości 13 321 zł na realizację projektu „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”. Projekt będzie realizowany w okresie od kwietnia do października 2021 r.

W ramach zadania odbędzie się sześć cyklicznych zajęć dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, podczas których uczestnicy m.in. odkryją tajemnice ludzkiego ciała, poznają niezwykły świat kosmosu, poczytają o tajemnicach zwierząt czy dowiedzą się, co kryją głębiny oceanów. Wszystko to w oparciu o książki popularnonaukowe, które są fascynującym źródłem wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Równocześnie w czytelni biblioteki prezentowane będą dwutygodniowe wystawy tejże literatury, przebiegające pod wspólnym hasłem „Ciekawe książki o…” i każdorazowo nawiązujące do tematyki odbytych wcześniej zajęć.

Dla tej grupy wiekowej zaplanowano również warsztaty przygotowane przez firmę ModraSova. Eksperymenty chemiczne, samodzielne przygotowywanie czekolady, tworzenie trójwymiarowych dzieł za pomocą długopisów 3D, zajęcia z czerpania papieru to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników.  Będzie mnóstwo dobrej zabawy, a przy tym spora dawka naukowej wiedzy przekazanej w przystępny dla dzieci sposób.

Młodzież w wieku od 13 do 16 lat zmierzy się natomiast z zagadkami o tematyce przyrodniczej, ekologicznej czy historycznej, przygotowanymi w ramach trzech gier escape room.  Zadanie będzie polegało na właściwym odczytaniu wszystkich wskazówek, tak by wpaść na odpowiedni trop. Na pewno nie zabraknie przy tym emocji, bo trzeba zmieścić się w określonym z góry czasie gry.

W ramach projektu do wschowskiej biblioteki zawita również Centrum Nauki Kopernik. Mieszkańcy miasta i gminy będą mogli wziąć udział w 2-dniowych pokazach, przygotowanych przez animatorów z Warszawy. Angażujące widzów serie połączonych tematycznie eksperymentów dotyczyć będą iluzji, zmysłów, dźwięków i otaczającego nas świata. W przerwach pomiędzy tymi 30-minutowymi prezentacjami będzie działał „Kopernik na kółkach”, czyli mobilna skrzynia z ponad 60 doświadczeniami. Pokazy to idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią̨ ambitną i niestandardową rozrywkę̨ i chcą spędzić wolny czas w kreatywny sposób.

Podsumowując – będzie się działo! Zachęcamy do zaglądania na stronę internetową biblioteki http://biblioteka.wschowa.com.pl/ oraz polubienia naszych mediów społecznościowych https://www.facebook.com/bibliotekawschowa, gdzie będziemy bardziej szczegółowo informować o nadchodzących wydarzeniach.