Spotkanie autorskie – Zofia Mąkosa

14 września 2021 wschowska biblioteka gościła Zofię Mąkosę, autorkę „Wendyjskiej Winnicy”, na którą składają się powieści: „Cierpkie grona”, Winne miasto” i „Dolina nadziei”. Pani Zofia z wykształcenia jest nauczycielem historii, a historia dla niej to źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości. Ważnym celem Jej pisarstwa jest pokazanie życia zwykłych ludzi na tle wielkich wydarzeń, zarówno na prowincji, jak i w stolicy, przedstawianie prawdziwej historii, a nie „dopasowanej” do potrzeb aktualnie panującej władzy. Autorka w interesujący sposób opowiedziała o inspiracji i okolicznościach powstania powieści, kreowaniu bohaterów oraz zbieraniu materiałów, w których nieocenioną pomocą jest mąż. Wszystkie tomy trylogii poruszają kwestie odnoszące się do trudnej historii ludzi mieszkających na terenie pogranicza polsko-niemieckiego – Chwalimia, Kargowej, Sulechowa, Zielonej Góry w okresie od 1938 roku, przez lata wojny, chaos powojenny i początki nowego systemu. Autorka pokazuje różne postawy bohaterów wobec okrucieństw, jakie niosła II wojna światowa i czas powojenny, losy wypędzonych i przesiedlonych, a wszystko to poprzez losy rodziny Neumanów, potomków zapomnianej społeczności Wendów. To powieści o kobietach, które walczą o godność, rodzinę i dom. To także wspaniałe opisy przyrody, obyczajów, kultury i wartości oraz okrucieństwa czasów połączonego ze subtelnością dnia codziennego. Wszystko skrupulatnie opisane, oplecione fikcją zapisane na papierze.
W trakcie spotkania uczestnicy zadawali pytania, podzielili się opiniami na temat książek, mieli możliwość ich zakupienia i otrzymania dedykacji.
Podczas dyskusji została też przywołana książka Leonie Ossowski „Wilcze jagody”. To powieść o życiu na pograniczu polsko-niemieckim w okolicach Wschowy. Opowiada o przedwojennych i wojennych losach baronowej Sophie i jej męża Leopolda von Zertsch, właścicieli majątku Rohrdorf, czyli przedwojennej Osowej Sieni.
Pani Zofia Mąkosa jest laureatką Lubuskich Wawrzynów Literackich w 2017 i 2019 roku, nagrody przyznawanej twórcom związanym z województwem lubuskim.
Spotkanie zrealizowano w ramach inicjatyw Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie.